خوردن شیره خرمالو وحشی از جوش های صورت جلوگیری می کند

شیره خرمالو وحشی در بسیاری از کشورهای جهان مصرف می شود. امروزه پایگاه های آماری فاوستات (2020) تولید جهانی 4,241,366 تن و 1,005,544 هکتار سطح زیر کشت در سال 2020 و همچنین افزایش مستمر تولید از 2000 تن را نشان می دهد. بزرگترین تولید کننده خرمالو چین است و پس از آن اسپانیا، کره جنوبی، ژاپن، آذربایجان و برزیل انواع مختلف خرمالو در نقاط مختلف جهان کشت می شود.

مدل اقتصادی فعلی منجر به این پدیده جهانی شده است. مدل خطی نام‌گذاری شده بر اساس مدل به ارث رسیده از انقلاب صنعتی تحت مفهوم عرضه ثابت محصولات با عمر مفید کوتاه است که مجبور به تولید بیشتر برای ارضای نیازهای مستمر مصرف‌کنندگان است .

در مورد غذاها، و طبق اعلام FAO، بیشترین تلفات و ضایعات از میوه ها و سبزیجات ناشی می شود که 50% آن را تشکیل می دهد. بیشتر ضایعات ناشی از مصرف میوه های تازه و فرآوری صنعتی آنهاست.

بنابراین، اقتصاد دایره ای توجه قابل توجهی در زمینه علمی پیدا کرده است. اقتصاد دایره ای می تواند گزینه ای کارآمد برای جلوگیری، استفاده مجدد یا بازیابی منابع طبیعی و محصولات جانبی مشتق شده باشد. هدف، معرفی مجدد آنها به خط تولید به عنوان مواد خام برای به دست آوردن محصولات جدید با مزایای سلامتی و ارزش افزوده در صنایع غذایی از طریق فناوری پایدار است.

طی دهه‌های اخیر، بهبود کیفیت زندگی، با افزایش جمعیت در سراسر جهان، منجر به مصرف بیش از حد منابع و در نتیجه تولید زباله‌های زیاد شده است. بنابراین، این پدیده جهانی پیامدهای زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی مرتبطی داشته است (Scialabba, 2013)

گونه هایی مانند Tone Wase، Hachiya و Saijo به طور گسترده در ژاپن کشت می شوند. فویو، هانا فوجو، جیرو، یونگدینگ، هورنبو، ایچیداگاکی و موپان در چین کشت می شوند. کاکی تیپو در ایتالیا معمولی است.

و روخو بریلانته همراه با Triumph در اسپانیا کشت می شوند اخیراً، تحقیقات روی میوه خرمالو عمدتاً بر روی عملکردهای بیولوژیکی آن از جمله آنتی اکسیدان، کاهش چربی خون، پیشگیری از تصلب شرایین، ضد سرطان و فعالیت های ضد ویروسی متمرکز شده است .

انجام یک اقتصاد دایره ای علاوه بر این، اقدامات برای استفاده مجدد از محصولات جانبی گیاهی با هدف توسعه پایدار شماره 12 (SDG 12) دستور کار 2030 برای توسعه پایدار اتحادیه های متحد مطابقت دارد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.